Bibliografia

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

 

        Poniżej chciałbym umieścić najważniejsze pozycje, z których korzystałem (korzystam) przy pracy nad stroną (nieraz też byłem o nie pytany w Waszych mailach). Oczywiście jeśli znacie inne warte wymienienia tu przewodniki, opracowania naukowe, itd. - piszcie, będę bardzo wdzięczny za takie informacje :)

        Muszę przy okazji zaznaczyć, że strona nie aspiruje do miana jakiegoś poważniejszego "projektu badawczego" i ma głównie charakter komplikatorski, uzupełniający pewną lukę w sieci. Poszczególne teksty (głównie w opisach miejscowości) pochodzą nieraz z trzech-czterech źródeł (całkowicie ze sobą przemieszanych), tak więc zdecydowałem się (przed wszystkim ze względu na czytelność i specyfikę przekazu www) nie podawać dziesiątków przypisów do każdego liczącego parę słów fragmentu...

        Zamieściłem jednak też ostatnio obszerne cytaty (głównie historie miejscowości i opisy architektury) z najcenniejszego dla mnie źródła - "Katalogu zabytków sztuki w Polsce..." (do której zakupu gorąco wszystkich zachęcam!). Nie posiadają one co prawda oddzielnych przypisów do każdego fragmentu (przede wszystkim są to chronologiczne spisy kolejnych właścicieli miejscowości oraz dokładne opisy wyglądu i wyposażenia poszczególnych obiektów), ale w każdym tak uzupełnionym tekście zamieściłem już informacje, że dany tekst pochodzi w całości lub głównie z "Katalogu...".
 

Bibliografia strony*

 

- "Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. Powiat Biała Podlaska" Tom VIII, Zeszyt 2, red. K. Kolendo-Korczakowa, A. Oleńska, M. Zgliński, Instytut Sztuki PAN, 2006 - bardzo aktualne wydawnictwo, niewyczerpane wprost źródło szczegółowych informacji o zabytkach i historii podlaskich miejscowości (niestety tylko część opisów na stronie jest już uaktualnionych o informacje z tego źródła); parę miejscowości z pd. części regionu (m.in. Wisznice, Sławatycze) znajduje się w Tomie VIII, Zeszyt 18 (wyd. 1875) - "Powiat włodawski", a okolice Siematycz i Drohiczyna w Tomie XII, Zeszyt 1 (wyd. 1996)

- "Monografia Powiatu Bialskiego", B. Górny,  1939, reprint MBP w BP 2000 - ciekawe, unikalne źródło informacji o regionie (choć naznaczone, raczej negatywnie, "duchem epoki"...), dostępne prawdopodobnie w Dziale Regionalnym Biblioteki Miejskiej w BP

- "Przewodnik Polska egzotyczna. Tom II", G. Rąkowski, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2004 - wspaniałe źródło informacji o nadbużańskiej, najatrakcyjniejszej przecież turystycznie, części regionu. Jest to II część cyklu opisujące wędrówkę wzdłuż wschodniej granicy Polski (trasa w II tomie biegnie od Drohiczyna do Medyki), zawierająca fragment poświęcony Pd. Podlasiu (oprócz historii i opisów konkretnych miejscowości poruszane są m.in. kwestie stosunków etnicznych, religijnych, itp. w całym regionie)

- "Przewodnik turystyki rowerowej. Biała Podlaska i okolice", M. Bochenek, K. Piech, AWF Biała Podlaska 2004 - od tego przewodnika wszystko się zaczęło :) - tzn. był on moją główną inspiracją do stworzenia tej strony :) Zawiera przed wszystkim VIII szczegółowo opisanych tras rowerowych, wiodących  po malowniczych okolicach Białej Podlaskiej

- "Mapy topograficzne Polski" Wojskowych Zakładów Kartograficznych (kwadraty: 9/10 - Łuków, 11/12 - Wisznice, 141/142 - Siedlce i 142/144 - Biała Podlaska) - nie tylko świetne źródło przy planowaniu tras rowerowych i wyszukiwaniu różnych obiektów, ale również (zwłaszcza w początkowym okresie prac nad stroną) źródło informacji o niektórych zawartych na nich miejscowościach (informacje na odwrocie map).

Gdzie szukać?

        Sporo wydawnictw "albumowych" i historycznych można znaleźć w Księgarni Podlaskiej na ul. Warszawskiej (m.in. piękną "Ziemię Bialską. Skarby przyrody i kultury"). No i oczywiście wydawnictwa, poświęcone konkretnym tematom (kwestia unitów na Podlasiu, szczegółowa historia regionu, itd.) można znaleźć w Dziale Regionalnym Biblioteki Miejskiej w BP :)


* PS: Niestety w wielu, nawet podstawowych kwestiach (data powstania zabytku, jego pierwotne przeznaczenie, itp.), źródła różnią się diametralnie... Ja na potrzeby strony jako "ostateczną instancję" przyjąłem ostatnią wersję "Katalogu.." - jest to pozycja najnowsza i chyba najbardziej kompetentna ze wszystkich dotychczas powstałych.