Podlasie

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

O regionie, czyli krótki wstęp

        Południowe Podlasie położone jest w środkowo-wschodniej części kraju, na granicy dwóch dużych jednostek geograficznych. Północna i zachodnia jego część znajduje się w granicach Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego (makroregion Nizina Południowopodlaska), natomiast część południowo-wschodnia w granicach Niżu Zachodniorosyjskiego (makroregion Polesie Podlaskie, zwane także Polesiem Lubelskim, granicą jest rzeka Krzna)

        Internautom należą się w tym miejscu słowa wyjaśnienia - określenie "Pd. Podlasie" dotyczy raczej regionu historyczno-kulturowo-administracyjnego niż geograficznego (odsyłam do krótkiej dyskusji na lokalnym forum). Jednak ta de facto zwyczajowa, potoczna nazwa funkcjonuje tak powszechnie, że nie sposób o naszym regionie pisać inaczej .

        Niestety, brak wyraźnych granic geograficznych stwarza, np. podczas tworzenia takiego serwisu, poważne problemy praktyczne - czy dane miejsce to jeszcze Pd. Podlasie, czy już nie? Każdy wybór będzie w dużej mierze subiektywny i wielu może uważać (mając zresztą pełną słuszność...), że strona o Pd. Podlasiu powinna obejmować również m.in. Siedlce, Łuków, itd.

        Ja na potrzeby tego serwisu zawężyłem obszar swoich zainteresowań do terenów tzw. "dużego województwa bialskopodlaskiego" (tj. jednostki administracyjnej istniejącej w latach 1975-99), obejmującej oprócz obecnego powiatu bialskopodlaskiego na pn. - powiat łosicki, na pd. - radzyński i fragmenty parczewskiego oraz włodawskiego. Na pn. i wsch. granicą jest w zasadzie Bug, na pd. - tereny poleskich bagien. Granica wsch. to kompromis między chęcią pokazania możliwie dużej części regionu a względami praktycznymi. :)

        Obecnie strona obejmuje w przybliżeniu teren nieco większy niż powiat bialskopodlaski - jak widać nie jest to jeszcze realizacja pełnego planu...

Historia

 

Turystyka

        Stolicą Południowego Podlasia oraz regionu bialskiego jest Biała Podlaska. Region ten  ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe jest wspaniałym terenem dla rozwoju turystyki.

        To tutaj znajduje się Park Krajobrazowy "Podlaski Przełom Bugu", gdzie można spotkać fragmenty dziewiczej przyrody. Niezapomnianym przeżyciem może być też spływ kajakowy po Krznie, wzdłuż której znajduje się kilka stanic wodnych, a dziki i zarazem piękny Bug również może być wykorzystany do spływów kajakami i tratwami. 

        Miłośnicy turystyki rowerowej mają do dyspozycji szlaki rowerowe. Trasy umożliwiają wędrówkę po krainie przyrody, ciszy i nostalgii. Pozwalają na poznanie specyfiki, interesujących historycznie miejsc, kościołów, cerkwi, dworków, pałaców i tradycyjnej wsi podlaskiej.

        Zachęcam wszystkich gorąco do przyjazdu i dłuższego pobytu na gościnnej ziemi bialskiej. Wiele jest tutaj niesamowitych miejsc i obiektów - nie do końca jeszcze odkrytych - wartych odwiedzenia. Biała Podlaska i okolice to tereny ekologicznie czyste. Piękne lasy, czyste wody, urozmaicony krajobraz, specjalny mikroklimat - to wszystko stwarza doskonałe warunki do rekreacji i wypoczynku.

Atrakcje Podlasia

The best of...

Nadbużańskim szlakiem

Biała Podlaska - oblicza miasta

Tabela  - miejscowości i zabytki

 

Pałace i dworki

 

Kościoły

Cerkwie

Inne zabytki

Epoki i style

Przyroda

Na styku kultur

 

Mapa Podlasia