Dokudów

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

 

        Początek i zakończenie ścieżki przed Szkołą Podstawową w Dokudowie; ścieżka biegnie m.in. dolinami rzek Zielawy i Żarnicy. Przed SP stoi XIX-wieczna drewniana chata kryta strzechą, która ma być zaczątkiem skansenu i mapa sytuacyjna terenu z zaznaczoną trasą ścieżki.

        Ścieżka oznaczona jest białymi strzałkami. Jadąc sprzed szkoły na pn. po pewnym czasie skręcamy z asfaltowej drogi w prawo, w stronę lasu (przed ostrym skrętem w lewo, uwaga - zjazd zaznaczony jest na przydrożnym kamieniu!). Po chwili wjeżdżamy do lasu i poruszamy się śródleśnymi dróżkami (pod koniec odcinka "leśnego" dość wysokie trawy na ścieżce). Następnie wyjeżdżamy na drogę asfaltową i powinniśmy którąś z polnych dróg dojechać do biegnącej równolegle wzdłuż drogi asfaltowej Żarnicy (tutaj brak oznakowania...). Prawdopodobnie za rzeczką należy skręcić o 90 stopni i poruszać się równolegle do asfaltu aż do centrum Dokudowa.

        Wyjeżdżając ponownie na asfalt możemy skręcić w lewo, w stronę mostu na Zielawie (skąd rozpościera się ładny widok na rzekę oraz okoliczne łąki) i stojącego w miejscu dawnej cerkwi unickiej drewnianego kościoła (uwaga - strzałki prowadzą tylko do tych punktów, następnie należy zawrócić). Jadąc prawo a następnie skręcając najpierw w lewo potem znowu w prawo znajdziemy się przed SP.

        Nawet jeśli nie uda się nam przejechać dokładnie trasy ścieżki i tak okolica warta jest obejrzenia - lasy, malownicze łąki, przecięte niewielkimi rzeczkami - to naprawdę ciekawy dla turysty teren. Należy też docenić wysiłek lokalnej społeczności, która  konsekwentnie podnosi atrakcyjność turystyczną okolicy - ścieżka jest częścią większego projektu (wspomniany skansen, gospodarstwa agroturystyczne, itp.).