Inne

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

Oczywiście siedem opisanych do tej pory ścieżek to nie jedyne w naszym regionie. Niestety, pozostałe stanowią raczej przykład ciekawych inicjatyw lokalnych niż faktyczną atrakcję turystyczną - przede wszystkim ze względu na słabe oznakowania tras. Mimo wszystko osoba dobrze zorientowana w lokalnej topografii i dysponująca mapami oraz pewną ilością czasu może miło spędzić na nich czas.

"Forty" - Kobylany-Koroszczyn

Z Kobylan do Koroszczyna, w gminie Terespol, wzdłuż drogi asfaltowej, poprowadzona jest "ścieżka" rowerowa - ułożony z kostki pas jezdni, specjalnie wydzielony dla rowerzystów, długości 2,5 km.

Ścieżka rozpoczyna się w okolicach XIX-wiecznej cerkwi w Kobylanach, przecina drogę krajową E-30 i dochodzi do pierwszych zabudowań Koroszczyna, gdzie znajduje się m.in. dworek z XIX w. (obecnie własność prywatna) i przede wszystkim największy z XIX-wiecznych fortów twierdzy brzeskiej.

Fort ów nie jest niestety odpowiednio wyeksponowany, dotarcie do niego wymaga więc trochę czasu. Warto jednak go zobaczyć - ziemno-betonowe potężne umocnienia ukryte w sosnowym lesie naprawdę robią wrażenie. Fort obecnie nie jest niczyją własnością i powoli niszczeje.

Sama ścieżka nie jest może niczym specjalnym, warto jednak zwrócić na nią uwagę jako na pierwszy tego typu projekt w regionie - trasę turystyczną zbudowaną specjalnie z myślą o rowerzystach. Możliwe, że w przyszłości ścieżka po odpowiedniej promocji i stworzeniu infrastruktury stanie się, jak chciałyby władze gminy, rzeczywiście ważną atrakcją turystyczną.

Janów Podlaski

Przed Szkołą Podstawową w Janowie zaczyna się ścieżka ekologiczno-edukacyjna. Biegnie po okolicach Janowa, mijając po drodze m.in. ekologiczną oczyszczalnię ścieków.

Ścieżka ma raczej charakter edukacyjny, niż turystyczny - dużo ciekawsza jest oczywiście pobliska ścieżka "Łęgi Nadbużańskie". Tym nie mniej należy docenić lokalne władze - Janów jest jedyną miejscowością na Podlasiu, która ma aż dwie ścieżki przyrodnicze.

Zalesie

Ścieżka o długości ok. 10 km,  przeznaczona też dla rowerzystów, ma początek przed Szkołą Podstawową w Zalesiu. Biegnie m.in. przez Horbów i pradolinę Krzny, w dwóch miejscach przecina trasę E-30.

Nie jest niestety dobrze oznakowana na całej długości, a szkoda, bo okolice Zalesia są naprawdę interesujące.