Zielony

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

Szlak historyczno - przyrodniczy

        Szlak długości 40 km, oznakowany kolorem zielonym, jest przede wszystkim szlakiem pieszym.

        Na szlaku znajdują się pomniki upamiętniające powstanie styczniowe (przy E-30), walkę żołnierzy WP w 1920 i 1939 roku oraz miejsca martyrologii i walk partyzanckich w okresie II WŚ.

        Szlak można przejechać też rowerem, jednak część jego odcinka od Wólki Plebańskiej do Porosiuk (przez teren dawnych stawów hodowlanych) jest porośnięta gęstą roślinnością i miejscami może być podmokła.

        Mimo wszystko polecałbym ten szlak bialskim rowerzystom, jako najbliższy. Można go poza tym wygodnie podzielić na fragmenty - ponieważ ma kształt koła, poprzecinanego drogami wyjazdowymi z Białej (E-30 i drogi do Rokitna, Włodawy, Rakowisk oraz Białegostoku). Dzięki temu w razie potrzeby zamiast przejechać całe 40 km można na dowolnym ze skrzyżowań skręcić wcześniej do Białej.

        Trasa jest bardzo dobrze oznaczona. Da się ją przejechać praktycznie bez mapy, chociaż w kilku miejscach mogą pojawić się drobne wątpliwości co przebiegu szlaku.

        Opiszę więc w kilku krótkich słowach przebieg trasy. Wjechać można na nią w Sidorkach, gdzie zaraz za skrzyżowaniem ul. Sidorskiej z Gwardii Ludowej szlak skręca z Sidorskiej w kierunku przejazdu kolejowego. Po jego przejechaniu prowadzi piaszczystą drogą do mostu na Rudce. Zaraz  za nim skręca w lewo, w śródleśne dróżki i biegnie przez las aż do kolejnego mostu na Rudce. Z tego miejsca jedziemy do Wólki Plebańskiej przez otwartą przestrzeń, mając po prawej tereny dawnego lotniska wojskowego (w oddali widoczna wieża kontroli lotów).

        Z Wólki Plebańskiej kierujemy się na południe, przejeżdżając drogę Biała-Włodawa i wjeżdżamy w las.

        Po chwili skręcamy w prawo, przecinamy drogę do Witoroża i docieramy do miejsca, w którym szlak z powrotem wchodzi na szosę "włodawską". Jednak zaraz za mostem na Krznie szlak ponownie skręca w lewo, do lasu. Poruszając się po niewysokim nasypie przez gęsty, podmokły las dotrzemy w końcu do rozległej, otwartej przestrzeni - terenu dawnych stawów rybnych. Obecnie są osuszone i stopniowo zarastają - możemy dzięki temu obserwować wyjątkowo wyraźnie przebieg wtórnej sukcesji lasu na teren opuszczony przez człowieka.

        W tym miejscu skręcamy w lewo, poruszając się po wysokich brzegach stawów. Szlak doprowadzi nas do krawędzi lasu. Jadąc przez ten odcinek musimy być przygotowani na zejście z roweru i przebycia sporych odcinków pieszo (wszystko zależy od tego, jak wysoka jest aktualnie roślinność :) Z lasu wyjedziemy w końcu na żwirową drogę. Po paru zakrętach szlak skręca z niej w lewo, w piaszczystą dróżkę. Będziemy jechali nią aż do Porosiuk, po drodze mijając m.in. dawną strzelnicę (ukrytą za drzewami, w okolicach leśnej kapliczki).

        Z lasu wyjeżdżamy w Porosiukach, przed przejazdem kolejowym, gdzie zaczyna się droga asfaltowa (w tym miejscu zaczyna się także szlak żółty do Międzyrzeca). Szlak prowadzi przez wieś, most na Krznie aż do E-30. Skręca na nią w prawo, by zaraz zjechać w lewo, w drogę gruntową. Docieramy wkrótce do zabudowań Kol. Nowy Sławacinek, gdzie skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez wieś i wjeżdżamy na drogę asfaltową Sławacinek-Sitnik. W tym miejscu musimy uważać, ponieważ szlak zaraz skręca niespodziewanie w pierwszą drogę w prawo. Jedziemy nią przez łąki aż do widocznych na horyzoncie zabudowań Sitnika. Docierając do drogi asfaltowej skręcamy w prawo, w stronę lasu. Przejeżdżamy przez niego i wyjeżdżamy w Rakowiskach.

        W Rakowiskach wjeżdżamy na chwilę na asfalt, by zaraz go opuścić (za skrzyżowaniem, w drogę pomiędzy zabudowaniami). Jedziemy prosto polną drogą do Cicibora Dużego, przejeżdżając drogę asfaltową z Białej do Terebeli. W Ciciborze przejeżdżamy kolejną drogę - tym razem do Białegostoku i przez dłuższy odcinek jedziemy nadrzecznymi łąkami wzdłuż Klukówki (w tyle, po lewej, zostawiając zespół pałacowy w Roskoszy).

        W pewnym miejscu (oznakowanym strzałką) "odbijamy" od Klukówki  w prawo. Jedziemy przez łąki aż do następnego skrętu w lewo (za rowem melioracyjnym, na wysokości sadu). Tak dotrzemy w końcu do drogi asfaltowej w Kozuli, gdzie skręcimy w lewo. Jadąc prosto miniemy most na Klukówce i zabytkowy pałacyk w Kozuli (obecnie dom opieki społecznej).

        Za wsią, na skrzyżowaniu z drogą gruntową, skręcimy w prawo. Szlak biegnie tu przez niewielki lasek do wsi Białka (właściwie już dzielnicy Białej). W Białce skręcamy w E-30 w prawo i zaraz zjedziemy z niej w lewo. Droga, najpierw asfaltowa a potem gruntowa, doprowadzi nas do Sielczyka. Skręcamy tam w prawo, w ul. Gwardii Ludowej, którą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Sidorską, gdzie zaczynała się nasza trasa.

PS: Ostatni fragment, z Białki, można przejechać też inaczej - skręcić w E-30 w lewo, dojechać do skrzyżowania tej drogi z ul. Gwardii Ludowej i skręcić w prawo, jadąc prosto przez Sielczyk aż do ul. Sidorskiej

 
Pokaż Szlak zielony na większej mapie