Dokudów

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

 

Biała Podlaska - Czosnówka - Dokudów - Dubów - Wólka Plebańska - Biała Podlaska

lub

Biała Podlaska - Czosnówka - Dokudów - Ortel Książęcy - Czosnówka - Biała Podlaska

Informacje ogólne

        Trasa biegnie w podobnym kierunku co Trasa VI z "Przewodnika...", choć jest znacznie krótsza. Oprócz odcinka po drodze nr 83 prowadzi przez odludną okolicę, ale jednocześnie po dobrych, asfaltowych drogach

Opis trasy

        Z Białej wyjeżdżamy ul. Sidorską w stronę Piszczaca. W Czosnówce skręcamy w asfaltową drogę w prawo, w kierunku Dokudowa (jest kierunkowskaz). Przejeżdżamy przejazd kolejowy i jedziemy wzdłuż ściany lasu. Po dwóch zakrętach las zostaje w tyle, a wkoło nas rozpościerają się łąki i pola uprawne.

        Dojeżdżając do Dokudowa zobaczymy stojącą przy szkole drewnianą chatę krytą strzechą (zaczątek planowanego skansenu - patrz ścieżka przyrodnicza). Dojeżdżając do pobliskiego skrzyżowania możemy zdecydować którym z dwóch wariantów trasy wracać do Białej.

        1) Wybierając wariant krótszy, skręcamy w prawo do Dubowa, w Dubowie zaś ponownie w prawo i dojeżdżamy do szosy Biała-Włodawa. Jadąc nią już cały czas prosto dotrzemy do Białej. Jest to niestety droga dość uczęszczana i ze względu na brak pobocza w pewnym stopniu niebezpieczna...

        2) Na szczęście na skrzyżowaniu w Dokudowie możemy również skręcić w lewo, w stronę rozwidlenia dróg. Droga w prawo zaprowadzi nas do mostku nad niewielką rzeczką Żarnicą, dalej zaś w stronę drewnianego kościółka i mostu na Zielawie (przed którym zaraz kończy się asfalt).

        Natomiast drogą w lewo pojedziemy w stronę Ortela Książęcego, mijając po prawej niewielki cmentarzyk (omijając w ten sposób szosę włodawską). W Ortelu kierujemy się kierunkowskazami na Białą, do której dojedziemy przez Ogrodniki i Czosnówkę.

 
Wyświetl większą mapę