Nad Klukówką

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

 

Podbialskie dworki

Biała Podlaska - Kozula - Grabanów - Wilczyn - Roskosz - Kozula - Biała Podlaska

Obiekty krajoznawcze i zabytki:

Kozula - pałac w stylu neorenesansu francuskiego wybudowany ok.1880 r.; Grabanów - dwór murowany wzniesiony w latach 60. XIX w.; Roskosz - zespół dworsko-parkowy: neoklasycystyczny dworek i stajnia cugowa otoczone starym parkiem

Informacje ogólne

        Trasa ta jest swoistym wariantem Trasy V z "Przewodnika rowerowego...", wykorzystującym zielony szlak turystyczny. Pozwala zobaczyć wszystkie trzy położone nieopodal Białej XIX-wieczne dworki i najbardziej malowniczy, środkowy odcinek Klukówki.

Opis trasy

        Wyjeżdżamy z Białej ul. Francuską w stronę Rokitna, przejeżdżając przez drogę krajową E-30. Po chwili przejeżdżamy most na małej rzeczce Klukówce (źródła na pn.-zach. od Białej, uchodzi do Krzny na wsch. skraju miasta), która będzie jak gdyby "osią" naszej trasy.

         Zaraz potem dojeżdżamy do pałacyku w Kozuli, mieszczącego obecnie Dom Pomocy Społecznej. Odrestaurowany dworek otoczony jest niewielkim parkiem.

        Na wysokości dworku skręcamy w lewo, w kierunku Grabanowa. Jadąc prosto i mijając jedną drogę w prawo dojedziemy do rozwidlenia dróg. Zaraz po prawej widać ODR, który mieści się  w zabytkowym dworku otoczonym parkiem. Oprócz Ośrodka na jego terenie znajduje się też restauracja "U dziedzica".

        My zaś skręcamy w lewo, w stronę Roskoszy i Cicibora. Piaszczystą drogą, kierując się cały czas na zachód i mijając po drodze wojskową stację radarową, dojedziemy do pierwszych zabudowań Roskoszy. Skręcając w lewo znajdziemy się w pięknie odrestaurowanym zespole dworsko-parkowym, mieszczącym obecnie Europejski Centrum Kształcenia OHP.

        W tym miejscu mamy dwie możliwości wyboru dalszej trasy. Albo spróbujemy znaleźć prowadzącą przez łąki na pn. od Klukówki, równolegle do naszej wcześniejszej trasy dróżkę do Grabanowa (zaczyna się na wsch. od parku), albo wybierzemy zielony szlak turystyczny. Pierwsza opcja zaprowadzi nas z powrotem do asfaltowej drogi, którą jechaliśmy do ODR-u. Stamtąd możemy już prosto wrócić do Białej.

        Jeśli zaś chcemy pojechać zielonym szlakiem, powinniśmy znaleźć dawny most kolejki wąskotorowej nad Klukówką (położony w pd. części parku). Przejeżdżając rzekę znajdziemy się na prowadzącym równolegle do niej szlaku. Skręcamy tu lewo, w stronę Kozuli. Przez pewien czas będziemy jechali niemal nad samą rzeką, przez malownicze i odludne tereny.

        W pewnym momencie dojedziemy do zielonej strzałki, sygnalizującej skręt w prawo. Pojedziemy teraz przez łąki, mijając niewielki rów melioracyjny. W miejscu, gdzie zaczyna się sad owocowy skręcimy w polną dróżkę w lewo (uwaga, nie ma w tym miejscu oznaczeń szlaku!), która zaprowadzi nas do drogi Biała-Rokitno.

 
Wyświetl większą mapę