Lasy Kijowieckie

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

 

"Przez Lasy Kijowieckie"

Biała Podlaska - Woskrzenice - Husinka - Michałki - Rokitno - Leśniczówka Kniejówka - "Szadek" - Ossówka - Hrud - Roskosz - Cicibór - Biała Podlaska

Obiekty krajoznawcze i zabytki:

Woskrzenice - pozostałości założenia parkowego z XIX w., tzw. "kamienna baba"; Rokitno - dawna drewniana cerkiew unicka z XVIII w.; Hrud - dawna drewniana cerkiew prawosławna z XIX w.; Roskosz - zespół dworsko-parkowy z XIX w.;  Cicibór Duży - dawna drewniana cerkiew unicka z XVIII w.

Informacje ogólne

        Trasa bardzo ciekawa, biegnie wokół i przez jeden z największych kompleksów leśnych powiatu - Las Kijowiec (zajmujący teren nieregularnego, lekko wybrzuszonego od pd.-wsch., trójkąta z wierzchołkami w Julkowie, Ossówce i Rokitnie).

        Prowadzi w większości po rzadko uczęszczanych drogach asfaltowych i gruntowych, prawie w 1/3 swej długości przez lasy. Jedynym minusem jest konieczność przejechania dwóch ruchliwych odcinków - na początku E-30 (z Białej do Holi) i na końcu fragmentu drogi Białystok-Włodawa (z Ossówki do Białej).

        Pewnym utrudnieniem może być znalezienie właściwej drogi pośród leśnych ścieżek na odcinku Leśniczówka Kniejówka - Ossówka. Przydatna będzie więc tutaj, przynajmniej za pierwszym razem, mapa.

Opis trasy

        Z Białej wyjeżdżamy na wschód, drogą krajową E-30 w stronę Terespola. Po drodze mijamy położony po lewej pomnik powstania styczniowego i znajdujący się na skraju lasu, po prawej stronie, pomnik jeńców francuskich z II WŚ. Skręcamy w lewo do Kaliłowa, w pierwszą asfaltową drogę (kawałek dalej znajduje się kolejny pomnik z II WŚ). Tuż przed Kaliłowem skręcamy w prawo do Woskrzenic (na granicy lasu).

        Jedziemy cały czas prosto przez Woskrzenice. Przejeżdzamy obok znajdujących się po prawej tzw. żwirowni (terenu zalanej wodą, częściowo czynnej, kopalni żwiru) i drewnianego kościoła z pocz. XX w. Dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo a na pobliskim rozwidleniu dróg kierujemy się w prawo (w okolicy, tuż po lewej przy drodze, stoi tajemniczy kamień - tzw. "kamienna baba"; kawałek dalej, po prawej, jest mieszczący malownicze ruiny pałacyku z XIX w. park).

        Jadąc cały czas prosto dotrzemy do Husinki (w jej okolicach znajdziemy w sumie trzy pomniki), do miejsca gdzie droga skręca o 90 stopni w prawo.  Przed kolejnym skrętem w prawo zjeżdżamy z asfaltu w lewo, by zaraz potem skręcić na wysokości pojedynczego zabudowania w prawo. Piaszczystą dróżką musimy dotrzeć do położonej przed nami nowo wybudowanej asfaltowej drogi z Kijowca, do miejsca gdzie skręca ona o 90 stopni na północ.

        Do tego momentu nasza trasa pokrywała się z trasą "Doliną Krzny nad Bug", która biegnie tu prosto. My zaś skręcamy w lewo i jedziemy asfaltową już drogą w stronę Michałków. Przejeżdżamy przez wieś (mając po prawej biegnącą równolegle do drogi małą rzeczkę Pomaranka) i docieramy do Rokitna.

        Z miejsca, w którym jesteśmy, możemy przed opuszczeniem Rokitna skręcić jeszcze w prawo, do centrum wsi. Tutaj, przy głównym skrzyżowaniu, stoi dawna drewniana cerkiew unicka z XVIII w. Po jej obejrzeniu wyjeżdżamy ze wsi drogą na Białą Podlaskę.

        Zaraz za Rokitnem wjeżdżamy w las, przez który będziemy jechali aż do Ossówki. Z drogi asfaltowej zjedziemy w prawo w leśną drogą, na wysokości znajdujących się po lewej pierwszych od Rokitna zabudowań. W ogóle orientacja w terenie od tego miejsca może sprawić trochę problemów - droga, której szukamy, jest tylko trochę "główniejsza" od pozostałych leśnych ścieżek.

        Jadąc nią prosto będziemy mijali różne dróżki, tak z lewej jak i prawej strony. Musimy dotrzeć do miejsca, w którym w lewo będzie odchodziła podobnej szerokości i jakości droga (wzmacniana żwirem). Skręcamy w nią i jedziemy cały czas prosto aż leśniczówki Szadek - kilku położonych głęboko w lesie domostw. Na szczęście od tego miejsca przebieg naszej trasy będzie już dość wyraźny.

        Zaraz za Szadkiem nasza droga skręca o 90 stopni w prawo i prowadzi prosto przez las do skrzyżowania z inną "główną" śródleśna drogą. Skręcamy tu w lewo i jedziemy cały czas prosto do asfaltowej drogi Janów-Biała (po drodze będzie tylko jedno poważniejsze rozwidlenie dróg, gdzie pojedziemy w prawo).

        Dojeżdżając do asfaltu skręcamy w lewo, w kierunku Białej. Po chwili wyjedziemy (w okolicach Ossówki) na ruchliwą trasę do Białegostoku, która zaprowadzi nas prosto do Białej. Po drodze przejedziemy m.in. przez Hrud (po prawej, na końcu wsi, dawna drewniana cerkiew prawosławna z XIX w), Roskosz (po lewej zespół dworsko-parkowy z XIX w.) oraz Cicibór (we wsi dawna drewniana cerkiew unicka z XVIII w., dojazd pierwszą drogą w prawo za mostkiem na Klukówce).

        PS: Jeśli chcielibyśmy koniecznie ominąć jak największą część szosy białostockiej, możemy pojechać na ostatnim rozwidleniu leśnych dróg  w lewo zamiast w prawo. Będziemy wtedy jechali prosto najpierw przez las, a potem przez pola, równolegle do drogi asfaltowej. Objedziemy od prawej Hrud, przejedziemy przez teren zespołu dworskiego w Roskoszy, mostek na Klukówce i wyjedziemy na asfalt tuż przed Białą.

        Trasę można też uprościć, nie skręcając w las do Szadka. Jadąc z Rokitna cały czas asfaltową drogą przez Grabanów  i Kozulę (pałac z ok.1880 r.) wjedziemy do Białej od strony ul. Francuskiej.