Na Holę

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

 

Biała Podlaska - E-30 - Hola - Czosnówka - Biała Podlaska

Informacje ogólne

        Trasa łatwa, "podmiejska", leśno-łąkowa, po drogach piaszczystych i asfaltowych. Jedynym mankamentem może być konieczność dojazdu do początku trasy uczęszczaną E-30. Poza tym środkowy fragment (okolice mostku na Krznie) może być okresowo podtapiany. Mimo wszystko warto ją polecić  tak ze względu na bliskość jak i przebieg po naturalnych, odludnych łąkach nad Krzną.

Opis trasy

        Trasa zaczyna się przy E-30, po prawej stronie (jadąc z Białej w stronę Terespola), tuż obok niewielkiego pomnika francuskich jeńców wojennych, zamordowanych w lesie w 1942 r.

        Dojazd do początku trasy może być albo ul. Sidorską  i przez Sielczyk (na skrzyżowaniu z E-30 skręcamy w prawo) albo ul. Brzeską i dalej prosto E-30 aż do początku lasu. Na jego skraju, obok pomnika, zaczyna się niewielka, piaszczysta dróżka. Jedziemy nią dłuższy czas, najpierw wzdłuż ściany lasu. Miniemy kilka dróżek w prawo, w stronę Sielczyka i wjedziemy w las. Jadąc przez niego cały czas prosto dojedziemy do niewielkiej, zabudowanej polanki. Nasza droga przecina ją prosto, by znowu zagłębić się w las. Po chwili dojedziemy do położonego w lesie, po prawej stronie ścieżki, pomnika jeńców radzieckich - pomordowanych tu podczas II WŚ (byli przetrzymywani w położonym na terenie pobliskiego Sielczyka obozie).

        Od pomnika do krawędzi lasu dzieli nas jeszcze kawałek drogi. Jadąc więc prosto wyjedziemy w końcu na łąki. W tym miejscu skręcamy w lewo, w biegnącą znowu wzdłuż krawędzi lasu ścieżkę. Po lewej będziemy mieli cały czas "las na Holi", za sobą zostawimy zabudowania Białej, a po prawej - rozległą dolinę Krzny porośniętą łąkami i widoczną na horyzoncie wieżę kościoła w Czosnówce.

       Ścieżka ta, biegnąca przez łąki równolegle do krawędzi lasu i Krzny, doprowadzi nas w końcu do przeprawy przez rzekę. Będzie to widoczny z trasy nowo wybudowany tzw. jaz (coś jakby śluza; konstrukcja służąca do spiętrzania wód rzeki w razie np. suszy). Problemem może być dotarcie do niego ze ścieżki - musimy najpierw skręcić z niej w prawo, przejechać przez łąki i na końcu przejść przez obszar przekopanej ziemi (widocznie autorzy projektu nie przewidywali do niego dotarcia od tej strony...), który może być bardzo podmokły.

        Na szczęście po drugiej stronie jest już lepiej - w tym miejscu zaczyna się wygodna, piaszczysta droga (we wsi asfaltowa). Zakręca ona z tego miejsca w prawo, do Czosnówki. Jadąc cały czas prosto przez wieś w okolicy kościoła dotrzemy do drogi Biała-Piszczac. Skręcamy tu znowu w prawo i wracamy do Białej.

 
Pokaż Na Holę na większej mapie