Trasa I

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

Biała Podlaska - Sławacinek Stary - Porosiuki - Jaźwiny - Sokule - Helenów - Porosiuki - Sławacinek Stary - Biała Podlaska

Długość - ok. 28 km

Obiekty krajoznawcze, zabytki i osobliwości przyrody:

bogate stanowiska parzydła leśnego, rosiczki okrągłolistnej, widłaka jałowcowatego; dobrze zachowane bory wilgotne i mieszane; rzadkie ptaki m.in. orlik krzykliwy, żuraw, bocian czarny, derkacz i zimorodek

Porady praktyczne

Trasa średnio trudna, po drogach polnych i utwardzonych wiejskich, bezpieczna. Przejazd z odpoczynkiem trwa średnio ok. 3-4 godziny.

Opis trasy

        Wycieczkę rozpoczynamy w parku radziwiłłowskim. Wyjeżdżamy w kierunku ulicy Warszawskiej, po czym skręcamy w lewo w ulicę Pułaskiego, a następnie udajemy się w prawo na Sławacińską do pierwszej miejscowości Sławacinek Stary.

       Po przejechaniu ok. 2,8 km od początku trasy przejeżdżamy zjazd w prawo w kierunku trasy E-30. Droga, którą jedziemy odbija nieco w lewo. Po prawej stronie znajduje się budynek OSP w Sławacinku. Około 400 m dalej mijamy kapliczkę znajdującą się kilka metrów w prawo od drogi głównej. Po przejechaniu odcinka 700 m napotykamy skrzyżowanie. Mijamy domki jednorodzinne w Sławacinku. Około 700 metrów dalej wyjeżdżamy z zabudowań, tam pozostaje nam już niewielki odcinek do drogi asfaltowej. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku Porosiuk. Po przejechaniu 1 km mijamy most na Krznie, a zaraz za nim docieramy do znaku Porosiuki.

      Przejeżdżamy przez wieś, a na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Jedziemy główną drogą z pierwszeństwem przejazdu. Skręcamy w prawo, a około 600 metrów dalej docieramy do przejazdu kolejowego. Trasa prowadzi po utwardzonej drodze, przez tereny leśne. Zmierzamy do kolejnej miejscowości - Jaźwiny. 2,5 km od przejazdu kolejowego wjeżdżamy ponownie do lasu - Leśnictwa Janówka. Przejeżdżamy przez las. Po lewej stronie (600 metrów dalej) ustawione są dwa krzyże, od których w odległości 400 m znajdują się Jaźwiny.

     W Jaźwinach (ok. 12 km trasy) dojeżdżamy do skrzyżowania (dwa drewniane krzyże) na którym skręcamy w prawo. Jedziemy przez wieś, a około 200 m dalej skręcamy na kolejnym rozjeździe w lewo, udając się do Sokula. Wjeżdżamy ponownie do lasu, tam mijamy po prawej stronie gospodarstwo, a następnie jedziemy drogą przez las. Na 13,5 km do­jeżdżamy do skrzyżowania leśnych dróg, na którym jedziemy prosto. Do pierwszych zabudowań w Sokulu drogą przez las pozostaje nam około 1 km.

     Przed pierwszymi zabudowaniami Sokula, skręcamy w prawo w kierunku Białej Podlaskiej. Droga prowadzi na długim odcinku wzdłuż torów kolejowych, które pozostają po lewej stronie zasłonięte drzewami. Przekraczamy je dopiero w Porosiukach lub Białej Podlaskiej. Po drodze mijamy wieś Helenów. Dojeżdżamy do znanej już drogi przy przejeździe kolejowym, którą jechaliśmy z Porosiuk w kierunku Jaźwin. Dalej udajemy się już tą samą trasą do Białej Podlaskiej przez Sławacinek Stary.