Trasa II

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

Biała Podlaska - Sławacinek Stary - Styrzyniec - Sycyna - Woroniec - Swory - Pólko - Sitnik Kol. Borowe - Sławacinek Nowy - Sławacinek Stary - Biała Podlaska

Długość - ok. 35 km

Obiekty krajoznawcze, zabytki i pomniki przyrody:

Styrzyniec - dwór (obecnie szkoła) murowany z 1840 r.; Sycyna - cmentarz prawosławny, dawniej unicki, założony w I połowie XIX wieku; Woroniec - fragmenty dworskiego parku romantycznego i kaplica grobowa książąt Światopełk-Mirskich z połowy XIX wieku; Swory - cmentarz katolicki z 1805 r.; cmentarz unicki z 1818 r.; pomnik wybudowany z okazji 10-lecia niepodległości (1918-1928); Sitnik - pomnik upamiętniający pobyt sztabu Legionów Polskich

Porady praktyczne

        Trasa średnio trudna, po drogach polnych i utwardzonych wiejskich z niewielkimi odcinkami drogi asfaltowej. Przejazd z czasem na biwak trwa średnio ok. 4-5 godzin.

Opis trasy

       Znanym odcinkiem drogi z trasy I udajemy się na kolejną wyprawę. Tym razem w kierunku Styrzyńca, miejscowości położonej na zachód od Białej Podlaskiej. Wyjeżdżamy ulicą Warszawską, po czym jedziemy ulicą Pułaskiego, z której skręcamy w prawo na Sławacińską. Jedziemy równolegle do ulicy Warszawskiej. Po około 700 m wjeżdżamy na skrzyżowanie wiejskich dróg. Około 700 m dalej kończą się zabudowania. Pozostaje niewielki odcinek drogi łączącej Porosiuki z trasą E-30. Po jego przekroczeniu udajemy się prosto polnym traktem do Styrzyńca. Po prawej i lewej stronie mijamy zabudowania, po czym około 1 km od drogi asfaltowej rozpoczynają się tereny leśne. Do Styrzyńca zostało nam 2 km. Wjeżdżając do wsi na odcinek drogi asfaltowej po prawej stronie mijamy szkołę podstawową a 100 m dalej po lewej kościół.

        Jadąc przez wieś około 1 km zjeżdżamy ponownie na polną drogę. Udajemy się w kierunku Sycyny. Trasa otoczona jest leśnymi terenami. Po przejechaniu następnych 2 km mijamy dwa krzyże i figurkę, dalej rozpoczyna się Sycyna. Wjeżdżamy ponownie na drogę asfaltową, a po przejechaniu 500 metrów mijamy budynek OSP. Do trasy E-30 pozostało nam pół km, zwracamy uwagę na przekroczenie ruchliwej drogi. Radzimy przejść niewielki odcinek do pasów na jezdni, tam bezpiecznie możemy przeprowadzić rowery (przy trasie E-30 znajduje się pomnik lotników amerykańskich poległych w latach II wojny światowej). Kierujemy się do kolejnej miejscowości - Woroniec. Jedziemy dosyć wąską drogą asfaltową, a po obu stronach mijamy sady, po 800 m od trasy Warszawa-Terespol wjeżdżamy w teren zabudowany.

        Po przejechaniu około 300 m droga skręca w prawo, mijamy bloki mieszkalne. Po wyjeździe z Worońca po 500 m udajemy się, w kierunku wsi Swory. Po prawej stronie mijamy tereny Leśnictwa Woroniec. Jedziemy prostym odcinkiem drogi, a dalej po przejechaniu 2 km mijamy zjazd w lewo w kierunku miejscowości Krzymowskie (3 km). Do wsi Swory dojeżdżamy po przejechaniu ok. 400 m.

        Po lewej strome przy wjeździe mijamy cmentarz katolicki z kapliczką, a 300 m dalej po prawej - kościół. Za sklepem spożywczym (na 5,2 km od trasy E-30) musimy skręcić w prawo w ulicę Szkolną, jedziemy 700 do Szkoły Podstawowej. Tu z drogi asfaltowej skręcamy w lewo w ulicę Słoneczną, z której wjeżdżamy w polną drogę. Jedziemy cały czas prosto, po odcinku 0,5 km od zjazdu z drogi asfaltowej mijamy stary cmentarz unicki z 1818 r. Dojeżdżamy skrzyżowania polnych dróg i skręcamy w prawo w kierunku wsi Pólko, do której docieramy po około 2 km. Tam mijamy pojedyncze zabudowania. Droga na tym odcinku wiedzie prosto. Dojedziemy nią do Sitnika (ok. 3 km).

        Docieramy do drogi asfaltowej w miejscowości Sitnik Kolonia Borowe, na której skręcamy w prawo do Sławacinka Nowego. Do obwodnicy trasy E-30 pozostanie nam jeszcze jakieś 2 km. Przechodzimy ruchliwą drogę E-30 na przejściu dla pieszych przy Motelu Relaks, po czym wjeżdżamy na drogę w kierunku Porosiuk, a pół km dalej skręcamy do Sławacinka Starego, udają się do Białej Podlaskiej.