Trasa III

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

Biała Podlaska - Sławacinek Stary - Kol. Sławacinek Nowy - Sitnik - Worgule - Bordziłówka Stara - Bordziłówka Nowa - Leśna Podlaska - Witulin - Cicibór - Biała Podlaska

Długość - ok. 30 km

Obiekty krajoznawcze, zabytki i pomniki przyrody:

Leśna Podlaska - Sanktuarium Maryjne w zespole kościelno-klasztornym Ojców Paulinów z XVII-XVIII w.; pomniki przyrody: dąb szypułkowy w lesie za parkiem zw. Dębem Miłości; Rezerwat Chmielinne; Witulin - kościół parafialny p.w.  św. Michała Archanioła drewniany z początku XVIII w.; pomnik wystawiony  unitom pomordowanym w 1875 r.; pomnik Tadeusza Kościuszki z 1931r

Porady praktyczne

        Trasa średnio trudna, po drogach asfaltowych i utwardzonych wiejskich. Przejazd trasy z czasem na zwiedzanie trwa średnio ok. 4-5 godzin.

Opis trasy

       Na kolejną wyprawę wyruszamy w kierunku Leśnej Podlaskiej. Ulicami Akademicką, Kopernika, Warszawską, udajemy się w kierunku Sławacinka Starego. Chcąc ominąć obwodnicę trasy E-30 Warszawa-Terespol skręcamy z ulicy Warszawskiej w utwardzoną wiejską drogę, która prowadzi nas przez wieś Sławacinek Stary. Mamy do przejechania około 3 km, następnie wyjeżdżamy na drogę Porosiuki-Sławacinek Nowy. Tam po 700 m docieramy do drogi E-30, którą przechodzimy w dozwolonym miejscu i kierujemy się prosto, na asfaltową drogę do Leśnej Podlaskiej. Po pokonaniu tego odcinka możemy dalej wyruszyć do Sitnika.

 

        Przez wieś drogą asfaltową dojeżdżamy o szkoły podstawowej, gdzie skręcamy w prawo. Za zakrętem po prawej stronie mijamy klub kultury. Tam zaczyna się kolejna miejscowość Łukowce. Od znaku mamy do przejechania 1,4 km do wsi Worgule.

        Z prawej strony zostawiamy kościół. Przejeżdżając tą drogą warto zwrócić uwagę na gniazda bocianie na przydrożnych słupach. Z prawej strony w Worgulach jakieś 700 m od znaku mijamy figurkę - pamiątkę pobytu Jana Pawła II na Podlasiu. Wyjeżdżając z Worgul jedziemy przyjemnym, lecz krętym odcinkiem drogi wzdłuż lasku mieszanego. Po przejechaniu 1,4 km wjeżdżamy do Bordziłówki Starej.

 

        Na skrzyżowani u skręcamy w prawo w kierunku Leśnej Podlaskiej. Z daleka już możemy podziwiać bazylikę leśniańską. Po drodze mijamy Bordziłówkę Nową. Wyjeżdżamy z Leśnej Podlaskiej drogą asfaltową w kierunku Witulina. Między Leśną a Witulinem droga przecina rezerwat Chmielinne, przez który przyjemnie podróżować, szczególnie podczas letnich upałów. Przejeżdżając przez rezerwat pozostaje nam 1,5 km odcinek krętej drogi do Witulina, gdzie napotykamy kolejne gniazda bocianie.

 

        Po wyjeździe z Witulina po prawej stronie mamy lasek i stawy rybne. Jest to doskonałe miejsce do biwaku. Po postoju możemy wyruszyć w dalszą drogę do Białej Podlaskiej, do której zostało nam jeszcze około 8,5 km. Jedziemy przez Cicibór Mały, w którym na skrzyżowaniu dróg wyjeżdżamy na trasę Siemiatycze-Biała Podlaska, do wsi Cicibór Duży.

        Do Białej Podlaskiej wjeżdżamy przekraczając skrzyżowanie od ulicy Janowskiej.