Trasa IV

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

Biała Podlaska - Cicibór Duży - Hrud - Klonownica Duża - Rokitno - Grabanów - Kozula - Biała Podlaska

Długość - ok. 38 km

Obiekty krajoznawcze, zabytki i pomniki przyrody:

 Roskosz - zespół dworsko-parkowy: neoklasycystyczny dworek i stajnia cugowa otoczona starym parkiem; Klonownica Duża -  kościół w stylu bizantyjskim; Rokitno - kościół p.w. św. Trójcy - dawna cerkiew unicka 1852-59

 

Porady praktyczne

        Trasa łatwa, prowadząca po drogach utwardzonych, bardzo atrakcyjna krajoznawczo. Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas przekraczania trasy E-30. Przejazd trasy z czasem na zwiedzanie trwa średnio ok. 5 godzin.

Opis trasy

        Wycieczkę rozpoczynamy w parku radziwiłłowskim. Trasa prowadzi przez ulice: Zamkową i Janowską, gdzie bezpośrednio wyjeżdżamy na drogę w kierunku Konstantynowa. Udajemy się do Cicibora Dużego około 3 km. Trasa wiedzie po dosyć ruchliwym odcinku. Za znakiem Cicibór Duży, po przejechaniu 400 metrów, mijamy mostek na rzece Klukówce. W niewielkiej odległości za mostkiem skręcamy w prawo, gdzie 500 metrów dalą zlokalizowany jest zespół dworsko-parkowy w Roskoszy - obecnie Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP.

        Po wyjeździe z Roskoszy powracamy na trasę, wyjeżdżamy w kierunku miejscowości Hrud, do której około 1 km. Opuszczając tę miejscowość, w odległości 700-800 m, mamy do pokonania kilka niewielkich wzniesień. Dalej, po przejechaniu 1,8 km, zjeżdżamy z drogi do Siemiatycz w kierunku Janowa Podlaskiego. Jedziemy malowniczą trasą, mając po obu stronach lasy.

        Po przejechaniu 6 km od miejscowości Hrud i wyjeździe z drogi wiodącej przez las mieszany, w którym możemy zatrzymać się na krótką przerwę i ewentualne leśne ekologiczne zabawy, napotykamy kolejną miejscowość - Klonownica Plac (na uwagę w tej miejscowości zasługuje dwór murowany z 1810 r.). Po przejechaniu 2,9 km skręcamy w prawo, w kierunku Rokitna. Po około 1,3 km wjeżdżamy do Klonownicy Dużej, gdzie po lewej stronie znajduje się kościół wzniesiony w latach 1845-1851 w stylu bizantyjskim (dawna cerkiew unicka, przejęta przez prawosławnych po 1874 r., a od 1921 r. jako kościół rzymskokatolicki), przy którym stoi drewniana dzwonnica z II poł. XIX w.

        Opuszczając Klonownicę udajemy się drogą asfaltową w kierunku Rokitna, do którego około 4 km, przez zagajniki i krótki odcinek lasu. Do miejscowości wjeżdżamy po przejechaniu dwóch zakrętów w prawo i w lewo, po czym udajemy się prosto w kierunku szkoły podstawowej. Jadąc prosto mijamy po lewej drewniany kościół. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w kierunku Białej Podlaskiej. Droga asfaltowa wiedzie nas w znacznej części przez obszary leśne. Mijając lasy po 5,2 km po prawej stronie mamy znakomite miejsce na odpoczynek - Kniejówkę z Leśnym Zegarem. Następnie, w odległości ok. 5 km od Kniejówki, wjeżdżamy do Grabanowa, po czym docieramy do Kozuli, a od tego miejsca pozostało nam niespełna 2 km do Białej Podlaskiej.