Trasa V

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

Biała Podlaska - Kozula - Grabanów - Białka - Sielczyk - Sidorki - Biała Podlaska

Długość - ok. 18 km

Obiekty krajoznawcze, zabytki i pomniki przyrody:

Kozula - pałac w stylu neorenesansu francuskiego wybudowany ok.1880 r.; Grabanów - dwór murowany wzniesiony w latach 60. XIX w.; Białka - pomnik powstańców z 1863 r

Porady praktyczne

        Trasa łatwa, po drogach utwardzonych, dla wszystkich tych, którzy lubią jazdę po mieście. Ze względu na nieznaczną długość przeznaczona jest dla mniej wprawionych kondycyjnie turystów. Wymaga jednak umiejętności jazdy w ruchu drogowym. Szczególnie trudny odcinek czeka nas po wyjeździe z Białki w kierunku Sielczyka, gdzie niedługim (1 km) odcinkiem droga prowadzi po trasie E-30. Przejazd trasy trwa średnio ok. 2 godzin.

Opis trasy

        Wycieczkę rozpoczynamy tradycyjnie w parku radziwiłłowskim, z którego jedziemy ulicami Narutowicza, aleją Tysiąclecia, Brzeską przez Jana Pawła II i Francuską do obwodnicy trasy E-30. Przez miasto do tego miejsca mamy odcinek 3,3 km. Dalej na naszą trasę wyjeżdżamy prosto w kierunku Rokitna. Po przejechaniu około 4 km od początku trasy wjeżdżamy na mostek i mijamy znak miejscowości Kozula. Po prawej stronie mamy Dom Pomocy Społecznej, mieszczący się w XIX-wiecznym pałacu, po czym skręcamy w pierwszą drogę asfaltową w lewo do Grabanowa. Po przejechaniu 800 m docieramy do wsi, do skrzyżowania.  Jedziemy prosto drogą asfaltową zobaczyć  murowany dwór z XIX w - obecnie Ośrodek Doradztwa Rolniczego (wyjeżdżamy z zabudowań, przejeżdżamy niewielki rów melioracyjny, dojeżdżamy do rozjazdu, skręcając w prawo widzimy już dwór).  

        Wracamy następnie tą samą drogą w kierunku Grabanowa, ponownie do skrzyżowania, skręcamy w lewo i udajemy się przez wieś pokonując kilka małych zakrętów. Po kilometrowym odcinku docieramy do ostrego zakrętu w prawo. Jedziemy dalej prosto. Do drogi Biała Podlaska-Rokitno docieramy po przejechaniu 400 m. W tym  miejscu możemy skręcić w lewo i wrócić już do Białej lub przejechać przez drogę asfaltową  kierując się prosto w polną drogę (zielonym szlakiem). Z lewej strony mijamy mały lasek. Po przejechaniu kilometra dojeżdżamy do zabudowań.

        Jedziemy cały czas prosto do drogi asfaltowej, którą docieramy do trasy E-30. Skręcamy w lewo w kierunku Terespola, by dostać się do miejscowości Sielczyk. Po lewej stronie przy drodze mijamy pomnik powstańców z 1863 r. Dalej jedziemy tą drogą około kilometra, by skręcić w prawo przed siedzibą firmy Viking w kierunku Sielczyka. W lesie od strony wsi znajduje się pomnik oraz cmentarz jeńców sowieckich. Po przejechaniu 1,2 km wjeżdżamy w teren zabudowany, ponownie nasza trasa łączy się z odcinkiem zielonego szlaku pieszego. Jedziemy cały czas prosto wyjeżdżając (500 m dalej) z terenu zabudowanego.

        Przejeżdżamy post na rzece Krzna, po czym (0,5 km) docieramy do skrzyżowania, ma którym skręcamy w prawo. Jedziemy przez Sidorki w kierunku Białej Podlaskiej ulicą Sidorską. Do parku radziwiłłowskiego pozostał nam odcinek ok. 6 km przez miasto.

Mapa