Trasa VI

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

Biała Podlaska - Czosnówka - Ortel Książęcy - Ortel Królewski - Studzianka - Łomazy - Dubów - Biała Podlaska

Długość - ok. 44 km

Obiekty krajoznawcze, zabytki i pomniki przyrody:

Ortel Królewski - kościół drewniany z XVIII w.; Studzianka - cmentarz tatarski; Łomazy - kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła w stylu neogotyckim, zbudowany w latach 1907-1911

Porady praktyczne

        Trasa stosunkowo łatwa, po drogach utwardzonych, atrakcyjna krajoznawczo. Trudniejszy odcinek czeka nas z Łomaz do Białej Podlaskiej ze względu na ruch na trasie Zamość-Biała Podlaska. Przejazd trasy z czasem na zwiedzanie trwa średnio ok. 5-6 godzin.

 

 Opis trasy

        Wyjeżdżamy ulicami Warszawską, Zamkową oraz Sidorską. Po 4,5 km po prawej stronie na ulicy Sidorskiej mijamy budynek Państwowej Straży Pożarnej. Na 6 kilometrze na obrzeżach miasta docieramy do skrzyżowania z ul. Gwardii Ludowej - wybieramy drogę na wprost w kierunku Piszczaca. Przejeżdżając 100 metrów dalej wyjeżdżamy z Białej Podlaskiej, kierując się do Czosnówki, do której dojeżdżamy po przejechaniu około kilometra.

        Jedziemy prosto. To już 9 km naszej wyprawy, 100 metrów dalej znajduje się zjazd w lewo, a droga prowadzi do Czosnówki, tam z daleka widzimy oddalony o 50 m od naszej drogi kościół. Po przejechaniu niewielkiej odległości mijamy kolejny zjazd, tym razem w prawo do Dokudowa. Jedziemy cały czas prosto drogą asfaltową, a 300 metrów dalej wyjeżdżamy z Czosnówki.

        Po prawej stronie widzimy trasę kolejową Biała Podlaska-Terespol, a po przejechaniu około 1,5 km dojeżdżamy do przejazdu kolejowego i stacji w Ogrodnikach. Droga prowadzi do Ortela Książęcego (docieramy tam po przejechaniu około 1,7 km). Po łagodnym skręcie w lewo, po prawe stronie mijamy zagajnik. To już 14 km naszej trasy. Docieramy do kolejnego rozjazdu (w lewo kierunek Perkowic), udajemy się drogą główną skręcając w prawo w kierunku Piszczaca. Nasza trasa prowadzi do Łomaz.

 

        Wyjeżdżając z Ortela Książęcego (14,5 km trasy) po prawej stronie mijamy szkołę podstawową, a po lewej kościół - dawną cerkiew prawosławną z II poł. XIX w.  Przejeżdżamy most na Zielawie. Po przejechaniu około 700 km wjeżdżamy do Ortela Królewskiego. To już 15,6 km trasy. Za przystankiem autobusowym skręcamy w kierunku Łomaz, do których pozostaje nam 9 km. Jedziemy przez długo rozciągającą się wieś, przejeżdżamy obok kościoła drewnianego z XVIII w. Główna trasa jest na tym odcinku nieco trudniejsza, ze względu na zły stan nawierzchni.

        Na 20 kilometrze wyjeżdżamy z obszaru zabudowanego. Jedziemy prosto do Studzianki. 1,3 km dalej przed wjazdem do wsi napotykamy rozwidlenie dróg. Skręcając w prawo przy kapliczce murowanej z końca XIX w. dojedziemy do cmentarza muzułmańskiego (ok. 400 m). Jadąc przez Studziankę, po lewej stronie mijamy Szkołę Podstawową im T. Kościuszki. Wyjeżdżamy z miejscowości po przejechaniu około 700 m. Do Łomaz pozostało nam 2,3 km. Dojeżdżając do tej miejscowości z daleka, po lewej stronie, widzimy więżę kościoła.

        W Łomazach droga w lewo przy centrum handlowym prowadzi do Tucznej (21 km). Następnie 100 m dalej skręcamy w prawo w kierunku Białej Podlaskiej. Docieramy do trasy Biała Podlaska-Wisznice. Do Białej Podlaskiej pozostaje 17 km. Jedziemy prosto.

        Na 29 kilometrze przejeżdżamy przez małą miejscowość Bielany. 1000 m dalej w lewo mijamy zjazd do wsi Kozły (10 km). Do kolejnej miejscowości Dubów pozostaje nam 2,5 km. Z daleka widzimy miejscowy kościół. Jadąc przez obszar zabudowany mijamy zjazd do Dokudowa (4 km), następnie po lewej stronie kościół. Mijamy kolejny zjazd, tym razem w lewo do Woli Dubowskięj (1 km), a następnie 200 m dalej wyjeżdżamy z Dubowa.

        Po prawej stronie znajdują się lasy Rudka. Mijamy kolejną małą wieś Lisy. Jesteśmy na 35,9 km naszej trasy. Kilometr dalej docieramy do Wólki Plebańskiej, tam znajdują się dwa zjazdy w lewo, pierwszy prowadzący do nadleśnictwa, drugi natomiast do miejscowości Witoroż (11 km). Po wyjeździe z Wólki Plebańskiej pozostaje nam odcinek 8 km do Białej Podlaskiej. Droga do końca trasy prowadzi przez tereny leśne, a na 40 km trasy przekraczamy znak Biała Podlaska. Do parku radziwiłłowskiego dojedziemy po pokonaniu 2 km.