Trasa VII

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

Biała Podlaska - Wólka Plebańska - Janówka - Witoroż - Żerocin - Drelów - Międzyrzec Podlaski - Wysokie Sitno - Dołha - Styrzyniec - Sławacinek Stary - Biała Podlaska

Długość - ok. 76 km

Obiekty krajoznawcze, zabytki i pomniki przyrody:

Witoroż - kościół drewniany z XVIII w.; Żerocin - kopiec Legionów Piłsudskiego; Gmina Drelów przy drodze do Międzyrzeca Podlaskiego - rezerwat Liski; Międzyrzec Podlaski - zabytkowe kościoły i pomniki; Dołha - pomnik powstania styczniowego

 Porady praktyczne

        Trasa po drogach utwardzonych, bardzo atrakcyjna krajoznawcze, przebiega przez tereny leśne. Ze względu na długość przeznaczona dla bardziej zaawansowanych turystów. Przejazd trasy z czasem na zwiedzanie trwa średnio ok. 7-8 godzin.

Opis trasy

        Na kolejną wycieczkę wyruszamy ponownie z parku radziwiłłowskiego i kierujemy się ulicami Zamkową oraz Łomaską. Po przejechaniu 2 km przez miasto przekraczamy przejazd kolejowy. Udajemy się w kierunku Wisznic, po obu stronach drogi mając tereny leśne Rudka. Po przejechaniu 7,5 km w Wólce Plebańskiej skręcamy w prawo i jedziemy drogą do wsi Witoroż. Po kolejnych 5 km po prawej stronie mijamy szkołę w Janówce, a następnie wjeżdżamy w ostry zakręt w prawo i kierujemy się do tablicy Nadleśnictwo Międzyrzec, jadąc dalej w kierunku na Witoroż. Po lewej stronie w lesie przed Leszczanką mijamy pomnik poświęcony żołnierzom AK poległym w boju z Niemcami w 1944 r.

 

       Po przejechaniu 21 km docieramy do Witoroża, gdzie przy kościele skręcamy w prawo w kierunku Międzyrzeca Podlaskiego. Po około 2 km obieramy kierunek na Żerocin. Jedziemy przez Strzyżówkę i docieramy do Żerocina. Po kolejnych około 2,5 km dojeżdżamy do centrum miejscowości. Po prawej stronie znajduje się kaplica, po lewej szkoła, a tuż za nią kopiec poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.

 

        Po pokonaniu około 5 km w Zahajkach rozgałęzienie dróg. Warto odwiedzić Drelów. W tym celu skręcamy w lewo i po 4 km dojeżdżamy do kościoła. Wracamy do Zahajek - przejechaliśmy już około 42 km. Do Międzyrzeca Podlaskiego pozostało nam jeszcze 4 km. Po drodze mijamy rezerwat Liski oraz kąpielisko Żwirownia. Po przekroczeniu torów kolejowych linii Warszawa-Brześć jedziemy do centrum. Następnie udajemy się w kierunku Białej Podlaskiej.

 

       Aby uniknąć ruchliwej trasy E-30 przed wyjazdem na trasę Warszawa - Terespol skręcamy w prawo do miejscowości Wysokie, a następnie przez Rudniki, Sitno do Dołhy. Jest to już 60 km naszej wyprawy. Po lewej stronie znajduje się kościół oraz cmentarz z pomnikiem lotników, po prawej szkoła, następnie po lewej stronie mijamy dom ludowy. Po przejechaniu około 1 km kończy się droga asfaltowa. Obieramy kierunek na Sokule.

 

        Tutaj rozpoczyna się część trasy prowadząca drogami polnymi. Po około 1,5 km dojeżdżamy do krzyża. Następnie skręcamy w lewo, a po dojechaniu do lasu (ok. 500 m) skręcamy w prawo. Dalej jedziemy przez las do miejscowości Surmacze (2 km), gdzie znajduje się kilka gospodarstw. Po około 2 km skręcamy w lewo przecinką w lesie, dojeżdżamy po około 1300 m do mostu na Krznie. Około 700 m za mostem na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo (po lewej stronie zostaje Styrzyniec). Jedziemy polną drogą w kierunku Sławacinka. Po przejechaniu około 1,5 km nie skręcamy w lewo tylko jedziemy prosto do skrzyżowania z asfaltową drogą prowadzącą do Porosiuk. Jedziemy dalej prosto do Sławacinka i Białej Podlaskiej.