Janów Podlaski

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

 

→ Janów Podlaski

Zapewne plebania z końca XIX w. (na pd. wschód od kościoła, widok od ulicy)

Widok powyższego obiektu widzianego z wnętrza terenu plebanii; po prawej, porośnięta trawą, piwnica (patrz zdjęcie poniżej)

Piwnica z 1936

Piękny, pojedynczy okaz starodrzewia na terenie plebanii

Poniższe zdjęcia mają nieco nietypowy układ tematyczny - nie przedstawiają konkretnego obiektu, lecz otoczenie kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Choć znajdują się w galerii "kościoły", przedstawiają również położoną w pobliżu drewnianą willę i okoliczne zabudowania. Zdecydowałem się jednak odejść od stosowanego dotąd konsekwentnie układu zdjęć ze względu na dużą, moim zdaniem, wartość takiego wariantu. Zestawienie kolejnych ujęć z wijącej się malowniczo wokół kościoła uliczki pozwala uzyskać (w pewnym przynajmniej stopniu) efekt "panoramiczności" oraz ukazać ciekawe ukształtowanie terenu. Poruszamy się (zaczynając wcześniejszymi zdjęciami plebanii od strony ulicy) z zachodu na wschód, okrążając kościół od północy.

 

Po prawej plebania (na drugim planie, widoczna na wcześniejszych zdjęciach) i wysoki mur otaczający kościół; po lewej drewniany dom (patrz zdjęcia poniżej); w tym miejscu ulica biegnie stromo w dół

Widok na północną elewację; uliczka zaczyna biec tu pod górę

Na wprost ulica biegnąca do rynku, po lewej dzwonnica

Zmiana perspektywy - tym razem widok na ulicę od wschodu 

Koniec spaceru - dzwonnica, kościół i niewielki plac, oddzielający je od rynku

Widok na dzwonnicę z ulicy wybiegającej z zachodniego narożnika rynku