Borsuki

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

        Położona nad Bugiem (w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym), na pn. od Konstantynowa, niewielka staropolska wieś królewska. Istniała już w XV w.,  zwana wówczas "dziesiątkiem borsuckim" lub "Borsuka" (wówczas w ziemi mielnickiej, woj. podlaskim, wraz ze wsiami Zalesie, Zabuże, Serpelice i Horoszki - podczas gdy tuż obok na wschód leżało już woj. brzesko-litewskie). W XIX w. miejsce prześladowań unitów.

        Miejsce znalezisk archeologicznych, budownictwa ludowego i pomników przyrody. W wsi pomnik ofiar II WŚ. Na północnym skraju wsi pensjonat "Dwór Zaścianek", złożony z dwóch głównych obiektów - okazałego drewnianego dworku (oddany do użytku w 2004, powstały z przebudowy przeniesionego ze wsi Próchenki w powiecie łosickim ok. stuletniego budynku szkoły podstawowej) oraz "Zaścianka" (pierwotnie plebania z 1923 ze wsi Neple, przebudowana w 1998 na dworek szlachecki).

       Droga koło dworku prowadzi nad Bug, do uroczego starorzecza. We wsi 2 punkty widokowe, skąd rozciąga się rozległa panorama na malowniczą pradolinę Bugu. Jeden z nich położony jest na pd.-zach. skraju wsi, na skrzyżowaniu dróg (wzniesienie na przedłużeniu głównej drogi, która zakręca tu pod kątem prostym), drugi na skraju pn.-wsch. (gdzie droga wspina się na skarpę pradoliny).

 

W sieci

Dwór "Zaścianek" w Borsukach