Serpelice

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

        Staropolska wieś królewska w ziemi mielnickiej założona przed 1551 r. Ma bardzo stary rodowód, prawdopodobnie związana jest z wyprawami Bolesława Chrobrego. Rejestrowana w dokumentach z poł. XVI w. pod nazwą Sielpielice, a wcześniej jako tzw. "dziesiątek sielpielicki". Nazwa pochodzi prawdopodobnie od ruskiego imienia Serpel.

        Wieś malowniczo położona nad Bugiem, na terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu", u podnóża pociętego wąwozami zbocza doliny rzeki. Zbudowana na piaszczystej terasie nadzalewowej, otoczona porośniętymi sosnowym lasem wzgórzami morenowymi. Jest miejscowością wypoczynkową z rozbudowaną bazą noclegową i kąpieliskiem, ze specyficznym mikroklimatem o leczniczym charakterze. Na brzegu rzeki i w jej korycie potężne głazy narzutowe. W sezonie letnim istnieje możliwość spływów tratwami po Bugu.

        We wsi wiele drewnianych chat z początku XX w., wśród których do niedawna wyróżniała się położona w centrum wsi XIX-wieczna chata z czterospadowym dachem krytym strzechą; drewniana kapliczka z ludowymi rzeźbami; pomnik z głazów postawiony w 1928 roku w 10 rocznicę odzyskania niepodległości.

        Kościół p.w. św. Piotra i Pawła oraz klasztor kapucynów (drewniany, z lat 1946-47, w miejsce dawnej kaplicy z 1937 r.) wewnątrz dwa XVII-wieczne obrazy (niegdyś otoczone kultem), płaskorzeźba Chrztu Chrystusa (klasycystyczna, z I poł. XIX w., w ramie drewnianej z tegoż okresu), lichtarz na paschał (drewniany, z XVIII/XIX w.). Po drugiej stronie drogi, naprzeciwko kościoła, rozpoczyna się tzw. Kalwaria Podlaska, malowniczo usytuowana w sosnowym lesie.

        Z drogi dojazdowej do Horoszek malowniczy widok na dolinę Bugu i wieś. Ciekawy punkt widokowy znajduje się też na pn. od wsi, na wzniesieniu przy tzw. "nadbużance" (w okolicach Klepaczewa).

W sieci

Serpelice

- informacje o miejscowości i okolicach

Serpelice

- strona klasztoru Kapucynów

Serpelice - Biesiada Konna

- strona III Biesiady Konnej - 8-9 września 2007