The best of...

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

 

       Południowe Podlasie to rozległy obszar z dziesiątkami ciekawych miejscowości, zabytków, atrakcji turystycznych. Oczywiście dla mnie każde z nich ma swoją wartość, do każdego staram się dotrzeć i opisać. Świadom jestem jednak, że w natłoku tych informacji o "encyklopedycznym" charakterze potencjalny turysta może poczuć się zagubiony ;). Z myślą właśnie o tych, którzy tylko tutaj "wpadną" lub pojawią się "przejazdem" w swych wojażach po Polsce, mogąc poświęcić dwa-trzy dni na poznanie regionu, stworzyłem zestawienie najważniejszych atrakcji Pd. Podlasia. Jeśli macie Państwo tylko chwilę na poznanie regionu i chcecie móc powiedzieć, że poznaliście Pd. Podlasie - ta strona jest specjalnie dla Was. :)

        Wyliczenie to ma naturalnie czysto subiektywny charakter i nie pretenduje do zupełności. Zdaję sobie sprawę, że każdy taki wybór rodzi kontrowersje i wątpliwości. Ponadto pewne ograniczenia wynikają z przyjętej formuły - starałem się "zmieścić" w magicznej dziesiątce (stąd np. łączna pozycja "sanktuaria"); kolejność jest alfabetyczna. Wszelkie komentarze i sugestie są oczywiście mile widziane i chętnie będę je tu umieszczał. Nie można też zapomnieć, że ten wybór ma charakter "ogólnoturystyczny", tzn. dla niektórych bardziej interesujące okażą się ścieżki przyrodnicze, dla innych - zabytki architektury dworskiej i pałacowej (szczegółowe katalogi w dziale "Podlasie"). Poza tym poniżej wskazuję tylko najważniejsze atrakcje - będąc już w polecanych miejscach warto czasem, w miarę możliwości, zobaczyć też te mniej znane obiekty (odsyłam do opisów poszczególnych miejscowości).

        Jednocześnie muszę uczciwie przyznać, że osobiście zawsze z pewnym dystansem podchodziłem do podobnych zestawień ;) Tzn. mam świadomość ich praktycznej użyteczności i sam z nich często korzystam, ale jednocześnie doskonale rozumiem, że tak naprawdę nie sposób poznać jakiegoś miejsca wędrując wyłącznie "mainstreamowymi" szlakami ("Jeśli dziś wtorek, to jesteśmy w..." :) Jest to chyba szczególnie prawdziwe w takich regionach jak Pd. Podlasie - o którego specyfice decydują położone na uboczu drewniane, kryte strzechą (wciąż zamieszkałe!) chaty i samotne wiatraki pozbawione przez nieubłagany czas skrzydeł. W miejscu, którego klimat i duch tworzą skromne drewniane cerkiewki, tajemnicze, zapomniane cmentarze, zrujnowane dworki. Gdzie czasem koniecznie trzeba zejść z tłumnie uczęszczanych tras (choć oczywiście nadal wyjątkowych), jak w Neplach czy Serpelicach, by odnaleźć prawdziwie dziką przyrodę, ukryte w lesie starorzecza, monumentalne pomniki przyrody (odsyłam chociażby do tych galerii )... Tym niemniej takie rankingi nie tracą przez to swej użyteczności i mam nadzieję, że okażą się Wam choć czasem pomocne :)

        Gwoli ścisłości dodać należy jeszcze kilka wyjaśnień, dla obrony takiego właśnie wyboru. Pozycja "podlaskie forty" pojawiła się "poza konkursem", bo z jednej strony nie dla wszystkich stanowić będzie atrakcję, z drugiej - dla wielu miłośników fortyfikacji (do których sam się zaliczam ;) będzie wręcz samoistnym powodem do odwiedzin Pd. Podlasia, zatem nie możnaby o niej zapomnieć. Poza tym w poniższym rankingu zabrakło tak ciekawych zabytków jak wspaniałe pałace w Jabłoniu, Horodyszczach czy Konstantynowie, ponieważ uznałem, że pomimo swej wartości nie mogą wygrywać konkurencji z pałacami i zamkami chociażby Dolnego Śląska czy Jury Krakowsko-Częstochowskiej (choć stanowią istotny składnik bogactwa kulturowego regionu). Zwróciłem natomiast uwagę na szczególnie charakterystyczne, unikatowe atrakcje które decydują o specyfice tych okolic. Natomiast umieszczenie na liście zespołu dworko-parkowego w Roskoszy wynika z jego wyjątkowych moim zdaniem walorów - doskonałego stanu, kompletności założenia (rozległy park z pięknymi alejami, odtworzone stawy, itd.) i - co nie mniej ważne - pełnej dostępności dla zwiedzających (niestety, w przeciwieństwie do wielu innych, nie mniej atrakcyjnych dworów i pałaców...).

       Zatem... ladies and gentelmens, meine Damen und Herren, panie i panowie! Przed wami... creme de la creme, top ten Południowego Podlasia! :)

     
1. Gnojno

- punkt widokowy na szczycie 30-metrowej skarpy pradoliny Bugu - jedna z najpiękniejszych panoram Doliny Bugu
- dawna cerkiew prawosławna z II poł. XIX w.

     
2. Jabłeczna

- prawosławny zespół klasztorny z XIX w. (cerkiew, klasztor, kaplice) - jeden z najważniejszych ośrodków prawosławia w Polsce
- dawna drewniana cerkiew unicka z XVIII w.
- 2 drewniane wiatraki

     
3. Janów Podlaski

- zespół stajni słynnej na całym świecie (to nie przesada ;) Stadniny Konia Arabskiego

- zespół pokatedralny (z kościołem p.w. św. Trójcy z XVIII w.)
- ruiny zamku biskupiego z Grotą Naruszewicza
 

     
4. Kostomłoty

- drewniana cerkiew unicka z XVII w., jedyna w Polsce parafia neounicka

     

5. Podlaskie sanktuaria - Leśna Podlaska, Kodeń, Pratulin   

- zespół kościelno-klasztorny z XVII/XVIII w

- kościół z XVII w.
- kalwaria
- kościół z I poł. XVI w. (dawna cerkiew zamkowa)
- ruiny zamku Sapiehów z XVI w. - arsenał

- kościół z XIX w. - sanktuarium Unitów Podlaskich

- cmentarz unicki i tzw. "kamienna baba"

     
6. Mielnik

- wyjątkowo malowniczy punkt widokowy na szczycie dawnego grodziska

- ruiny kościoła z XVI w.

- dawna drewniana cerkiew unicka z XVIII w.

- cerkiew prawosławna z I poł. XIX w.

     
7. Neple

- rezerwat i ścieżka przyrodnicza "Szwajcaria Podlaska" (śródleśne wąwozy i starorzecza, meandrujący Bug i punkt widokowy na skarpie nadbużańskiej)

- zespół  parkowo-pałacowy z XIX w.

- tzw. "kamienna baba" i punkt widokowy

     
8. Romanów

- pałac z pocz. XIX w. z parkiem, obecnie Muzeum J.I. Kraszewskiego

     
9. Roskosz

- zespół dworsko-parkowy z lat 30-tych XIX w.

     
10. Studzianka i Zastawek

- mizar - cmentarz tatarski

- mizar - cmentarz tatarski

     
Podlaskie forty

- Kobylany, Koroszczyn, Lebiedziew, Łobaczew