Martyrologia

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

 

Borsuki - we wsi pomnik ofiar II WŚ

 Hola - przy drodze E-30 dwa pomniki - ofiar II WŚ z powiatu bialskiego (jadąc od Białej - po lewej) i francuskich jeńców wojennych, zamordowanych w lesie w 1942 r. (po prawej)

Horodyszcze - pomnik poległych w latach 1939-45 i pomnik na cmentarzu, poświęcony pamięci 10 osób rozstrzelanych w tym miejscu przez Niemców 14.VII.1944 r. (ufundowany w 1995 r. przez żołnierzy BCh)

Husinka - na zakręcie we wsi pomnik mieszkańców Husinki zamordowanych w 1942 r.

Janów Podlaski - na rynku pomnik ofiar II WŚ (m.in. poległych bojowników ruchu oporu z lat 1939-44 - na płycie nazwiska 50 mieszkańców Janowa i okolic)

Leśna Podlaska - przed murami kościoła znajduje się skwer - park z pomnikiem ku czci bojowników ruchu oporu. Nieopodal tablica upamiętniająca miejsce straceń.

Motwica - pomnik "poległym w latach 1939-45 bohaterom", wystawiony przez społeczeństwo i członków Z.B.O.W.I.D.

Podedwórze - pomnik wystawiony przez "społeczeństwo gromadzkiej Rady Narodowej w Podedwórzu" w  "XXVII rocznicę PRL poległym w walce za wolność i demokrację"  i pomnik poświęcony pamięci czterech żołnierzy pochodzących z Opola, poległych na frontach w latach 1914-21

Rossosz - w okresie II wojny światowej w okolicznych lasach aktywnie działały oddziały BCh. Upamiętnia to pomnik po święcony również poległym mieszkańcom Rossosza i okolic. Wystawiając go, mieszkańcy nie zapomnieli o wiernych wyznania Mojżeszowego, którzy podzielili los swych rodaków.

Wisznice - w centrum miejscowości dwa pomniki ofiar II Wojny Światowej - obelisk na centralnym skwerze i kopiec przy szkole. Poza tym na ścianie domu nr 4 przy rynku tablica upamiętniająca mieszkańców Wisznic i okolic rozstrzelanych przez Niemców w 1944 r a na cmentarzu pomnik poległych we wrześniu 1939.