Znani Podlasianie

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

 

Stanisław Brzóska

(1834–65)

dowódca w powstaniu styczniowym 1863–65, ksiądz; od 1863 dowódca oddziału na Podlasiu i naczelny kapelan wojska podlaskiego, ujęty przez Rosjan 1865 i stracony.

Urodził się w Dokudowie, niewielkiej wsi na pd.-wch. od Białej Podlaskiej. Uczył się najpierw w bialskim gimnazjum, potem w Siedlcach i na uniw. kijowskim, którego jednak nie ukończył. Po powrocie na Podlasie wstąpił do seminarium w Janowie Podlaskim, gdzie w 1857 r. uzyskał święcenia kapłańskie.

Za głoszenie patriotycznych kazań (w Łukowie) zostaje skazany na uwięzienie w twierdzy zamojskiej.  Wkrótce po wyjściu na wolność mianowany naczelnikiem powstania na powiat łukowski; 22 stycznia 1863 r. wraz ze swoim odziałem opanowuje Łuków, który musi jednak opuścić. Bierze udział w kilku bitwach, m.in. pod Woskrzenicami i Siemiatyczami. Władze powstańcze nadają mu tytuł naczelnego kapelana wojska podlaskiego.

Był najdłużej walczącym dowódcą powstańczym. Jego oddział, złożony głównie z chłopów, prowadził walkę partyzancką aż do jesieni 1864 r. Sam Brzóska, schwytany przez Rosjan w kwietniu 1865 r., został osądzony i powieszony 23 kwietnia na rynku w Sokołowie. Pochowany został w tajemnicy w fosie Twierdzy w Brześciu.

 Znani absolwenci I LO im. J.I. Kraszewskiego (dawnej Akademii Bialskiej)

 - ich biografie (m.in. aktorów Romana Kłosowskiego i Wacława Kowalskiego, polityka Krzysztofa Skubiszewskiego, krytyka muzycznego Bogusława Kaczyńskiego oraz oczywiście patrona mojej szkoły) znajdziecie na szkolnych stronach internetowych.