Święto patrona

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

Największym świętem w Jabłecznej jest dzień patrona klasztoru św. Onufrego przypadający 25 czerwca. Gromadzi się tu wtedy cała hierarchia prawosławna w Polsce i tysiące wiernych z kraju i zagranicy. Jest to uroczystość rozmiarami i popularnością równa obchodom sierpniowego święta Spasa w Grabarce.

   Już w wigilię święta - 24 czerwca - z całej Polski przybywają tłumy wyznawców prawosławia, niosąc krzyże i święte ikony. Zewsząd słychać wspaniałe śpiewy chórów cerkiewnych, przygotowujących się do nabożeństwa. Pełno jest udekorowanych kramów z dewocjonaliami i kopiami ikon. Okoliczne łąki zamieniają się w obozowisko namiotów. 

W ramach święta odprawiane są cztery nabożeństwa zaczynające się wieczernią 24 czerwca. Po całonocnym czuwaniu w cerkwi odbywa się najbardziej malownicza część uroczystości. O trzeciej nad ranem wyrusza z cerkwi do niewielkiej kaplicy Świętego Ducha, gdzie odbywa się jutrznia, uroczysta procesja z ikonami i sztandarami. Niezwykły to widok, gdy tłumy wiernych ze świecami w ręku podążają koło biało-czerwonych słupków granicznych. Nieraz jest taka mgła, że słychać tylko śpiewy i widać ledwo migocące płomyki. Około szóstej procesja wraca do klasztoru, gdzie przez resztę dnia odbywają się nabożeństwa.

Sam kompleks klasztorny nie jest stary - pochodzi z połowy XIX w., a wspomniane kaplice z początku XX w. Nie chodzi jednak o ich architekturę, lecz o rolę, jaką pełnią dla prawosławnych. Pierwszy monastyr powstał w tym miejscu już w XV w. i przez setki lat, pomimo wielu zawieruch i wojen oraz nacisków politycznych, nigdy nie przystąpił do Unii Brzeskiej. Jabłeczna zawsze była i jest jednym z najsilniejszych ośrodków prawosławia w Rzeczpospolitej.*

 

* tekst zaczerpnięty z prasy codziennej (?...)