Stadnina

 

Strona główna
Podlasie
Turystyka aktywna
Miejscowości
Galerie
Dla turysty...
Linki

 

        W dawnym folwarku biskupim Wygoda (2 km na płn-wsch. od centrum Janowa) znajduje się zespół klasycystycznych stajni. Od 1817 r. mieści się w nich słynna stadnina koni arabskich czystej krwi  - najstarsza stadnina koni w Polsce. W 1841 roku wzniesiono murowaną stajnię „Czołową", a w 1848 r. „Zegarową" z neogotycką wieżą zegarową (obie wg. projektu Henryka Marconiego). Pozostałe stajnie to m.in. "Wyścigowa", "Woroncowska" i in.

        Janów osiągnął w ciągu stuleci wielkie sukcesy w hodowli koni dla kraju i na eksport. Jest też miejscem międzynarodowych aukcji i ekskluzywnych wczasów dla miłośników konnej jazdy. Doroczna aukcja i championat konia arabskiego odbywające się w sierpniu, przyciągają miłośników koni z Polski i świata. Najwyższą cenę osiągnął ogier El Paso, sprzedany do USA za 1 min dolarów.

        Na terenie stadniny znajduje się unikalny koński cmentarz, gdzie na głazach umieszczone są tabliczki przypominające zasłużone dla Janowa konie. Od 1975 roku na terenie janowskiej stadniny odbywają się coroczne plenery malarskie i fotograficzne.

W sieci

Stadnina koni

- serwis internetowy stadniny